CLAIM LOSS OF USE

Faiz delon

Salam admin faiz,
Nk bertanya tentang claim loss of use kereta saya. Sepertimana saya ternampak blog admin faiz share tentang loss of use, situasi sama seperti saya alami sekarang. Seperti yg saya attach gambar dkt bwh, 55 hari kereta berada di toyota dri tarikh 17/4/23 - 10/6/23 & total sepatutnya dpt rm1668

Tetapi harini 12/6/23, pegi ke allianz insurance seremban yg kereta langgar saya tu pakai insuran tersebut. Saya tanya kepada org tersebut utk membuat claim loss of use, pada masa itu jgk saya bgi dokumen & details utk claim jumlah Rm1668. Terus org insuran tu kata dia tak akan byr full mengikut 55hari kereta sadai dkt toyota. Dia akan byr cuma 15 hari saja utk claim loss of use saya. Saya mempersoal kn, kenapa saya dpt claim cuma 15hari sahaja ?

Org insuran tersebut memberi jawapan, kita akan membyr mengikut org toyota buat kerja sahaja. So total claim awak 15 hari saja X rm30. So total rm450 daripada rm1668 & dia kata duit 15 hari tersebut akan masuk dlm 2-3 bulan so agak tidak masuk akal. Saya rasa teraniaya sangat. Time tu saya mcm terdiam sekejap. Lepastu ngam2 time ofis habis 5.45pm, org insuran bgi no telefon ofis dia, dia kata apa2 call saja utk apa pertanyaan.

So saya skrg confius, mana satu saya nk buat dulu admin faiz ?

Sepertimana saya tgk blog admin faiz kongsikn pengalaman loss of use.

Adakah saya perlu call org tu dahulu, ckp baik2 suruh full kn claim saya ?

Adakah saya perlu tunggu dulu surat dripada allianz insurance yg mengatakn saya cuma dpt 15 hari saja claim, kira surat hitam putih bukti dia ckp mcm tu ?

Adakah saya perlu call org insuran allianz & ugut diaorg saya akak complain ke bank negara kerana diperlakukn begini ?

Adakah saya perlu terus email ke bank negara, cc ke email allianz, utk bgi tahu saya rasa teraniaya kerana saya dpt sikit claim loss of use?

Tolong admin faiz, kongsikn pendapat & cadangan utk saya dptkn balik claim sepenuhnya rm1668. Jauh beza sgt dri 55hari claim dpt 15 hari saja, short 40 hari

Terima kasih admin faiz 🙏🏻
Harap dpt balas dgn secepat mungkin.

Attachments

564.8 KB · Views: 2
    857.3 KB · Views: 1
Last edited:
Sebelum tu saya nak tanya ni dulu.

1. siapa yang bersalah dalam kemalangan tu?
2. berapa CC kereta tuan?

1. Orang yg langgar kereta saya dri belakang tu yg bersalah. Volkswagen passat kena saman rm300

2. Kereta toyota vios 1.5cc

Attachments

1,019.7 KB · Views: 3
ok sy jawab apa yang saya tahu saja ok.

1. Kalau nak claim loss of use, kereta yang disahkan tidak bersalah oleh polis dengan report hanya boleh claim. Sebab bro kata kereta lain yang salah, so layaklah untuk claim.

2. Kelayakkan claim loss of use ni sebenarnya tidak melebihi 30 hari. Tidak termasuk hari cuti umum, cuti hari minggu.

3. Loos of use dikira atau dijangka berapa hari siap kereta tersebut dibaiki. Bukannya dikira tersadai di bengkel. Jika tersadai di bengkel kena push owner bengkel.

4. Kalau nak ikut, kereta 1.5 cc layak RM40. Bermakna RM40 x 15hari = RM600. Tengok gambar di bawah.

loss of use claim jadual.jpg

Kalau ikut pandangan saya, 55 hari kereta bro tersadai dan dapat 15 hari claim saya rasa dah ok tu kalau tolak cuti semua sekali. Kadang2 bengkel sadai kereta sebab tunggu sparepart order luar. Kalau nak fight juga, tak berbaloi sebab maksimum boleh claim hanya 30 hari sahaja.

Bagi kes bro saya rasa tak aniaya lagi sebab kes yang saya kongsikan tu kereta dia tersadai 90 hari tapi boleh claim 72 jam saja. Kalau kes macam ni memang kena fight.

Cuma nanti try tanya pihak insurans sebab kereta CC 1.5 tu layak claim RM40 sehari tu. Gambar saya ada bagi atas untuk rujukan.

Itu saja yang boleh saya komen.

1. Kalau nak claim loss of use, kereta yang disahkan tidak bersalah oleh polis dengan report hanya boleh claim. Sebab bro kata kereta lain yang salah, so layaklah untuk claim.

2. Kelayakkan claim loss of use ni sebenarnya tidak melebihi 30 hari. Tidak termasuk hari cuti umum, cuti hari minggu.

3. Loos of use dikira atau dijangka berapa hari siap kereta tersebut dibaiki. Bukannya dikira tersadai di bengkel. Jika tersadai di bengkel kena push owner bengkel.

4. Kalau nak ikut, kereta 1.5 cc layak RM40. Bermakna RM40 x 15hari = RM600. Tengok gambar di bawah.

Kalau ikut pandangan saya, 55 hari kereta bro tersadai dan dapat 15 hari claim saya rasa dah ok tu kalau tolak cuti semua sekali. Kadang2 bengkel sadai kereta sebab tunggu sparepart order luar. Kalau nak fight juga, tak berbaloi sebab maksimum boleh claim hanya 30 hari sahaja.

Bagi kes bro saya rasa tak aniaya lagi sebab kes yang saya kongsikan tu kereta dia tersadai 90 hari tapi boleh claim 72 jam saja. Kalau kes macam ni memang kena fight.

Cuma nanti try tanya pihak insurans sebab kereta CC 1.5 tu layak claim RM40 sehari tu. Gambar saya ada bagi atas untuk rujukan.

Okay faham admin faiz

Terima kasih bgi jawapan utk masalah loss of use saya.

Saya try call & slow talk dgn insuran allianz jgk, kalau blh upkn 15 hari ke 30 hari kira ikut limit utk claim loss of use.

Maksudnya, tdi tgk kalender walaupon tolak cuti umum & hujung minggu still lebih 30 hari.

Adakah possible admin faiz ?

Nk tambah sedikit admin faiz, utk pembayaran mmg proses 2 ke 3 bulan ke ?

Even claim maybe rm600 ke rm1000

Last edited:
Pasal pembayaran tu saya tak pasti. Atas syarikat insurans juga cepat atau lambat...

Kalau betul-betul tak puas hati dan nak claim juga full 30 hari, cuba slow talk dengan mereka tanya kenapa boleh 15 sahaja sedangkan kereta bnyak kena baiki lebih dari 30 hari.

Pasal artikel saya kongsikan tu, dia ugut nak beritahu Bank Negara Malaysia. Terus tergugat syarikat insurans tu.

Boleh baca sekali lagi kat sini macam mana dia boleh claim full >>> Cara Claim Full Loos Of Use

Assalamualaikum dan Hi Admin,

Boleh ke kereta total loss claim Loss of Use jugak sebab masih lagi menanggung kerugian dan kesusahan tak dapat gunakan kereta sendiri sehinggalah beli kereta yang baru. Kalau boleh, breakdown of claim tu saya boleh letak sehingga berapa hari yang acceptable. Untuk makluman, saya pihak yang dilanggar dan tidak bersalah, kereta Kia Forte CC 1.6.

Attachments

196.9 KB · Views: 0
Assalamualaikum dan Hi Admin,

Boleh ke kereta total loss claim Loss of Use jugak sebab masih lagi menanggung kerugian dan kesusahan tak dapat gunakan kereta sendiri sehinggalah beli kereta yang baru. Kalau boleh, breakdown of claim tu saya boleh letak sehingga berapa hari yang acceptable. Untuk makluman, saya pihak yang dilanggar dan tidak bersalah, kereta Kia Forte CC 1.6.
kalau nak best bincang, buka topik baru lain. kalau tak bercampur dengan topik sebelum ni...nanti pening...buka topik baru...nanti sy reply kat topik baru ya :)

Members online

No members online now.

Forum statistics

Threads
55
52
Latest member
mii