Scam Lelong Motor

Arsyad

Assalamualaikum bang, saya baru kena scam dengan scam motor lelong. dengan nilai dalam RM6,000 lebih. Pada awalnya benar kesemuanya feedback dan review yang tiptop, dan tanya pada orang review tu "katanya trusted". saya percayalah sebab 2 orang kata trusted. rupanya itu semuanya adalah geng geng dan kroni dia sendiri. dan taktahu lah kata yang dia bagi ic dia tu betul atau dia ambil ic orang lain. Harap dapat bantu saya, sebab saya ada pinjam duit kawan sikit. dan kalau abang kata saya kena screenshot perbualan dengan dia, saya tak dapat bang sebab dah block dan delete chat dekat telegram. tak dapat saya nak backup chat semua tapi detail sikit saya ada dapat seperti dia kata "kena buat sijil akta kedai kena deposit RM3,500". cuma itu sahaja yang dapat. pastu bila nak transfer account yang sama kata bank dia kena macam limited transfer kiranya dah capai had transfer. jadi saya transfer account nama Fariz. Harap abang dapat bantu saya bang. saya dah habis buntu ni dan persoalan

1. Kalau saya pergi buat report polis kena bagitahu detail macam scam lelong motor ke ? sebab saya kurang bukti sebab tiada sejarah perbualan kiranya tak sempat screenshot atau cerita sahaja detail tapi dekat kertas report tulis "Tersalah Perpindahan Akaun Bank"

2. Saya kena hari sabtu dan pengurusan bank tak buka, kalau saya pergi lambat hari isnin untuk buat report masih sempat ke untuk dapat duit saya tu ? macam dah lambat je

NAMA KEDAI & FB : @Cslelongmotorsikal
NAMA IC SCAM : Mohd Abdul Khafidh Bin Ahmad Rozi
NO IC SCAM : 830421-11-5651
ALAMAT (Kedai & Rumah) : LOT 10832 Kampung Telaga Batin 21300 Kuala Nerus Terengganu

NAMA ACC BANK : Nur Aina Binti Ardiansah
NO ACC BANK : 05201011604 - Heong Leong
DUIT DIA AMBIL : RM2,500 & RM2,000

NAMA ACC BANK : Mohd Fariz Bin Lamuda
NO ACC BANK : 1015941100035361 - BSN
DUIT DIA AMBIL : RM1,500

Last edited:
Ok ni kes scam jual beli barang.

So bro tak perlu risau.

Kalau scam beli barang biasanya memang senang nak dapat semula duit.

Yang susah scam pelaburan memang susah nak dapat duit.

Untuk selesaikan benda ni, bro kena buat

1. Sediakan barang bukti seperti screenshot perbualan whatsapp
2. Transaksi duit keluar.

Kemudian buat ni.

1. Report balai polis.
2. Pergi ke bank untuk buat report (bank scammer pakai)
3. Pergi ke bank yang kita guna untuk transaksi
4. Pergi ke tuntutan tribunal untuk buat report.

Nama IC dan nama Scammer tu saya rasa bukan scammer sebenar. Mungkin dia ambil IC orang lain untuk buat kerja scammer ni.

Tapi nombor akaun bank tu nampak macam nombor akaun keldai. Dia benarkan scammer guna akan bank mereka untuk buat kerja scam ni. Tapi pemilik akaun bank tu pun tetap salah sama mcm scammer.

Boleh copy link facebook mereka sini tak? Saya nak tengok

Saya tak dapat nak bagi bukti screenshot perbualan kerana chat dekat telegram. dia macam block dan delete all chat. takboleh nak backup. kalau transaksi duit keluar tu saya ada dapat complete. berapa harga saya transfer. masih ada sejarah transfer. dan, boleh dapat juga ke duit saya sebab takde bukti perbualan ?

jadi kalau bank sendiri bagi guna untuk scam, boleh dapat lagi ke duit saya. banyak tu dia ambil.
macam mana bank sendiri yang bagi.

kalau abang minta link fb dia saya terus tak nampak fb dia, kiranya terus lesap. saya type nama kedai dia pun takde. orang orang dia yang saya chat pun terus onetick dekat telegram tak reply dan tak online kiranya macam block juga lah.
tapi kalau abang nak trace type je "lelong motor" kalau nampak review tutup nama dekat geran, nama dekat resit transfer, ada tanda right hijau banyak banyak. siap boleh pos dari jauh. dan majoriti tempat dia dekat terengganu. sebab jauh tak mampu orang nak datang haa itu semua geng geng dia. putar putar belit semua tu hanyalah SCAMMER

Saya tak dapat nak bagi bukti screenshot perbualan kerana chat dekat telegram. dia macam block dan delete all chat. takboleh nak backup. kalau transaksi duit keluar tu saya ada dapat complete. berapa harga saya transfer. masih ada sejarah transfer. dan, boleh dapat juga ke duit saya sebab takde bukti perbualan ?

jadi kalau bank sendiri bagi guna untuk scam, boleh dapat lagi ke duit saya. banyak tu dia ambil.
macam mana bank sendiri yang bagi.

kalau abang minta link fb dia saya terus tak nampak fb dia, kiranya terus lesap. saya type nama kedai dia pun takde. orang orang dia yang saya chat pun terus onetick dekat telegram tak reply dan tak online kiranya macam block juga lah.
tapi kalau abang nak trace type je "lelong motor" kalau nampak review tutup nama dekat geran, nama dekat resit transfer, ada tanda right hijau banyak banyak. siap boleh pos dari jauh. dan majoriti tempat dia dekat terengganu. sebab jauh tak mampu orang nak datang haa itu semua geng geng dia. putar putar belit semua tu hanyalah SCAMMER
screen shot bukti mana ada...

cuba bro bagi sini semua nombor telefon scammer tu.

screen shot bukti mana ada...

cuba bro bagi sini semua nombor telefon scammer tu.

kalau nak betul betul fb yang saya kena scam bukan yang itu, tapi yang abang share tu semua seangkatan dengannya. abang try je join mana mana group telegram lelong motor dia tapi jangan chat, abang lihat sendiri dalam tu kalau kira budak atau bawahan memang nampak seakan trusted, ada feedback baik. rupanya, orang yang bagi feeback tu kiranya memang satu team untuk scam orang. dah lama bang diorang buat kerja mungkar tu bang sampai nak nampak macam tu, plus tuan yang chat saya tu kerap bagi ayat, "kami buat kerja amanah bang, satu sen pun tak ambil hasil titik peluh orang lain".

gambar saya share tu dia terus jadi macam tu bang. saya takde save number dia, saya minta number dia pun tak bagi. awal saya guna link telegram dia untuk chat dia. terus jadi begitu

yang nama aisyah & azrai danish tu saya chat mereka dari group si scammer tu buat, saya ambil dari sana dan click accout dan chat, tiada nombor telefon mereka bagi sebab telegram tiada nombor telefon pun boleh chat. haa mereka berdua tu kiranya orang bawahan dia untuk buat kerja macam cover up nak mengatakan yang tuan kedai lelong tu bukannya scammer. dua orang bang saya tanya, dah dua dua kata trusted, takkan tak percaya pula. rupanya, tu semua geng geng dia. cuma dua orang tu je yang saya masih ada lagi perbualan dengan mereka. itu yang ic yang dia bagi. dan geran tu yang dia send kata dah siap. siap editing tu tengok font dah tahu dah

saya nak buat report ni bang, takyah cerita banyak banyak yee bang. sebabnya bukannya polis nak ambil kesah pun kan. jadi saya bila nak tulis report tu kena tulis macam abang pernah pesan tu ke like "Saya telah memasukkan wang ke akaun yang salah" baru dapat untuk buat rujukan bank. begitu yaa bang prosedur dia ?

Screenshot_2023-05-26-21-17-02-14.jpgScreenshot_2023-05-26-21-18-12-18.jpgScreenshot_2023-05-27-12-39-21-24.jpgIMG_20230527_135534_971.jpgIMG_20230527_135736.jpg

Attachments

131.6 KB · Views: 1
Last edited:
dari segi gaya penulisan tu macam bukan orang Malaysia... Ejaan pun pelik...IC tu saya rasa bukan IC scammer...IC siapa ntah dia rembat...

Tapi kes bro ni boleh menang ni kalau fight...yang susah scam pelaburan...

pasal buat laporan salahkan masuk duit dalam akaun tu saya tak pasti masih valid atau tak sebab tu dah lama....cara tu pun saya ambil pengalaman dari orang yang dah pernah buat cara tu...dia report tersalah masukkan akaun bank dan dapat semula wang...

Macam ni saya boleh berikan cadangan, cuba pergi ke bank dan bincang macam mana nak selesaikan...tapi memang kena bagi bukti semua jika pihak bank minta...

dari segi gaya penulisan tu macam bukan orang Malaysia... Ejaan pun pelik...IC tu saya rasa bukan IC scammer...IC siapa ntah dia rembat...

Tapi kes bro ni boleh menang ni kalau fight...yang susah scam pelaburan...

pasal buat laporan salahkan masuk duit dalam akaun tu saya tak pasti masih valid atau tak sebab tu dah lama....cara tu pun saya ambil pengalaman dari orang yang dah pernah buat cara tu...dia report tersalah masukkan akaun bank dan dapat semula wang...

Macam ni saya boleh berikan cadangan, cuba pergi ke bank dan bincang macam mana nak selesaikan...tapi memang kena bagi bukti semua jika pihak bank minta...
oh memang boleh menang yaa ? baiklah saya dah buat report. dan pihak polis dia bagi dua cara untuk berhubung dengan pihak bank, iaitu melalui email ataupun walk-in dekat bank yang kita nak berurusan. harap abang dapat bantu, saya akan cuba sehabis baik untuk dapat balik. kalau betul menjadi saya share cara abang tu dekat page abang

1) Pemindahan wang pertama yang saya buat melalui online iaitu CIMB CLICK. jadi saya dah call center cimb dan hantar email seperti yang pihak polis bagitahu lagi mudah. akan tetapi, saya dah email. tapi macam tiada respon yang mereka dah start buat siasatan ke belum dekat report saya. dah nak dua hari juga mereka cuma reply biasa sahaja macam takde satu pun tentang kes saya. bila send gambar report email saya send tu macam tak sampai gambar report. agak tuan, lebih baik saya walk-in atau pun email ?

2) Itu hari saya ada pergi Bank BSN untuk buat report. pemindahan wang pada BSN pula saya tidak menggunakan online banking, tapi saya guna kiosk atau mesin deposit tunai kiranya macam duit cash pergi transfer dekat bank. dan bila saya buat report mereka mengatakan hanya boleh untuk blacklist atau bekukan akaun scammer tu sahaja, takboleh nak tarik duit keluar dari account scammer tu. dan pihak bank juga ada share something iaitu location account bank scammer tu, dia kata dekat Sabah Account scammer tu. agak agak abang macam mana penyelesaian untuk saya buat ?

3) Abang ada bagi next way untuk dapat balik duit iaitu buat surat tribunal, tapi tribunal nak guna alamat si scammer tu. jadi bagaimana nak dapatkan alamat si scammer ? kalau minta bank, rasanya mereka memang takkan bagi sebab tu kan macam private takboleh nak share alamat dekat orang lain. jadi ada cara tak bang untuk saya completekan surat tribunal tu ?

1. Untuk report lebih baik walk-in sebab boleh jumpa dengan manager terus.

2. Pihak bank memang tak boleh sesuka hati tarik duit walaupun duit tu kena scam melainkan arahan daripada mahkamah untuk bayaran balik ke akaun kita. Sebab tu kena report polis dulu, kemudian pergi ke bank dan cuba buat tuntutan tribunal.

3. Jika tak tahu alamat scammer, minta jasa baik bank untuk dedahkan. Dengan syarat tuan ada report polis dan alasan untuk masukkan alamat scammer di tuntutan tribunal. Tapi masalahnya scammer ni guna akaun bank orang lain. So, memang pemilik akaun bank tu yang akan dikenakan tindakkan undang2.

Sebab tu si scammer ni licik. Dia suruh kita buat pembayaran asing2 ke dalam akaun berbeza. Akaun dia gunakan pula akaun keldai. Ni untuk menyusahkan kita buat report macam ni la.

1. Untuk report lebih baik walk-in sebab boleh jumpa dengan manager terus.

2. Pihak bank memang tak boleh sesuka hati tarik duit walaupun duit tu kena scam melainkan arahan daripada mahkamah untuk bayaran balik ke akaun kita. Sebab tu kena report polis dulu, kemudian pergi ke bank dan cuba buat tuntutan tribunal.

3. Jika tak tahu alamat scammer, minta jasa baik bank untuk dedahkan. Dengan syarat tuan ada report polis dan alasan untuk masukkan alamat scammer di tuntutan tribunal. Tapi masalahnya scammer ni guna akaun bank orang lain. So, memang pemilik akaun bank tu yang akan dikenakan tindakkan undang2.

Sebab tu si scammer ni licik. Dia suruh kita buat pembayaran asing2 ke dalam akaun berbeza. Akaun dia gunakan pula akaun keldai. Ni untuk menyusahkan kita buat report macam ni la.
Agak lama untuk saya tak reply message abang ni, sebab nak lihat perkembangan dari saya punya kes scammer

1. Saya dah try walk-in tapi mereka tetap tak mahu berurusan secara walk-in. sebab permulaan kes saya, saya berurusan dalam talian. but, it's okay masih dapat selesaikan dengan baik.

2. Bila dah bagi complete semua dokumen yang mereka minta. dan saya dapat email dari pihak mereka mengatakan boleh mendapatkan balik duit dari bank (bank scammer walaupun dia guna bank keldai) akan tetapi mereka tak berjanji sama ada boleh dapat duit dari akaun bank scammer dalam masa 30 hari selepas saya dapat email dari pihak mereka.

3. Untuk pengetahuan abang, saya dah pergi bank yang scammer (akaun keldai) tu guna iaitu Hong Leong Bank untuk minta alamat si akaun tersebut. tapi malangnya mereka taktahu bekerjasama untuk beri alamat si akaun. jadi macam mana saya nak completekan tuntutan tribunal ?

4. Saya ada dapat alamat untuk yang akaun BSN. alhamdhulilah dapat sebab pihak mereka rasa simpati terhadap mangsa scam. jadi untuk isi borang tuntutan tu, kena isi dekat online ke ? saya macam lebih prefer untuk isi borang walk-in. tempatnya dekat mana yaa ? kalau takde juga, and untuk isi borang online tu, lepas dah cukup kesemua maklumat. apa tindakan selanjutnya saya kena buat ? ada kena contact pihak mereka ke atau sekadar tunggu sahaja nanti ada mesej atau ada pihak datang berjumpa dengan saya ?

Tuntutan Tribunal ni saya dah baca, tapi still tak faham macam mana ianya berfungsi. pihak manakah akan buat kerja tersebut. ini saya sekadar bertanya. sebabnya tempoh 30hari untuk dapatkan duit saya tu tinggal beberapa hari sahaja. jadi abang sarankan apa yang saya patut buat seterusnya ?

macam ni..untuk urusan tuntutan tribunal, kena pergi ke Pejabat Kementerian Perdagangan Dalam Negeri (kpdn) yang terdekat...jangan buat secara online...susah nak berurusan...kita walk in boleh terus tanya orang kat sana....

Members online

No members online now.

Forum statistics

Threads
55
53
Latest member
jocelynripin